DUROC LASER COATING – FRÅN IMPREGNERING AV HÄSTSKOR TILL STABIL LASER CLADDING I INDUSTRIELL DRIFT
Hur skapar man en robust och långsiktigt hållbar laserprocess i en verksamhet där varje uppdrag är unikt? För Duroc Laser Coating är svaret en kombination av djup processkunskap, rätt teknik – och ett långsiktigt samarbete med en erfaren laserpartner, LMI AB.

Duroc Laser Coatings verkstad i Luleå
SPECIALISTER PÅ ATT FÖRLÄNGA LIVSLÄNGDEN PÅ METALLKOMPONENTER
Duroc Laser Coating AB grundades 1987 i Luleå från ett samarbete med Luleå Tekniska Universitet, med affärsidén att använda laser för att härda hästskor. Företaget utvecklades från denna nisch till att bli ledande inom laserytbehandling och laserpåsvetsning för industriella applikationer, såsom renovering av valsytor och komponenttillverkning. Flyttade från Umeå till Luleå 2011 under namnet Duroc Engineering, från 2014 Duroc Laser Coating AB.
Duroc Laser Coating (DLC) arbetar med att förstärka och återställa metalliska ytor – lokalt, istället för att ersätta hela komponenter. Verksamheten är helt legobaserad och omfattar allt från nyproduktion till reparation och återuppbyggnad av slitna detaljer.
Med hjälp av laserbaserade processer som påsvetsning, impregnering och härdning kan DLC både bygga upp ytor till ursprunglig nivå och skapa nya slitlager med förbättrade egenskaper anpassade för komponenten. Exempel på sådana ytor är förbättrad hårdhet, korrosionsbeständighet, friktionsegenskaper, stöttålighet eller egenskaper vid höga temperaturer.
– När vi har gjort vårt jobb har vi ofta minst dubblat livslängden till ungefär halva kostnaden jämfört med att köpa nytt, berättar Jan Frostevarg, Teknisk chef på DLC.
Kunderna finns inom en bred industribas – från trä-, såg- och massaindustri till gruvor, fordon, verktygsmaskiner och energisektorn, inklusive kärn-, vatten- och vindkraft. Komponenterna varierar från centimetersmå detaljer till konstruktioner som är upp till 15 meter och väger 20 ton.
LASER CLADDING – KÄRNAN I ERBJUDANDET
Laser cladding är en central del av verksamheten och möjliggör kontrollerad materialpåläggning med hög precision.
Tekniken ger låg värmepåverkan, vilket minimerar deformation, samtidigt som den skapar en stark metallurgisk bindning mellan grundmaterial och tillsatsmaterial. Det öppnar för ett brett materialval och avancerade kombinationer, exempelvis förstärkta ytor med inbäddade wolframkarbider.
Jämfört med traditionella metoder som plasma eller ljusbåge ger laserprocessen:
- mindre uppblandning med grundmaterialet
- snabbare avkylning och förbättrad mikrostruktur
- lägre distorsion
- högre precision och repeterbarhet

Renoveringsstegen för komponent. Sliten komponent – påsvetsad komponent – färdigrenoverad komponent
För att uppnå jämn kvalitet krävs dock mer än bara teknik.
– Det handlar om materialkunskap, processkontroll och hur man styr utrustningen. Alla materialkombinationer kräver sina parametrar, och även fixturering och hantering av komponenter är avgörande.
INVESTERINGEN 2018 – FOKUS PÅ KAPACITET OCH STABILITET
År 2018 stod DLC inför ett teknikskifte.
Befintlig utrustning började nå sina begränsningar, både vad gäller kapacitet och underhåll.
– Vi upplevde att vi började slå i taket effektivitetsmässigt, samtidigt som underhållsbehovet ökade.
I samband med en flytt till nya lokaler valde man att investera i en uppgraderad maskinpark baserad på två högeffektsfiberlasrar.
Kraven var tydliga:
- högre effekt (7–8 kW)
- komplett systemlösning inklusive robot och kringutrustning
- integrerad lasersäkerhet

Laserprocessen på en komponent med tredimensionell yta som ska förstärkas
Valet föll på en lösning levererad av LMI AB.
– Kompetens, kvalitet och prisbild var avgörande faktorer. Dessutom hade vi ett stabilt samarbete sedan tidigare, vilket gav trygghet i beslutet.
SAMARBETE OCH UPPSTART – EN VIKTIG GRUND
Installationen och driftsättningen genomfördes i samarbete med LMI AB.
– Det fungerade relativt smidigt. Laserkunskapen och förståelsen för vår verksamhet var viktigast i uppstartsfasen.
Efter en förväntad intrimningsperiod nåddes en stabil process relativt snabbt, även om vissa anpassningar krävdes för att optimera systemet efter verksamhetens behov.
– Det viktiga för oss var att få en utrustning som presterade som vi ville. Själva applikationskunskapen har vi internt.
TVÅ 8 KW-LASRAR – FLEXIBILITET OCH ROBUSTHET
Idag arbetar DLC med två likvärdiga 8 kW fiberlasrar från IPG – en lösning som ger både redundans och flexibilitet i produktionen.
– Att ha två likvärdiga system ger oss robusthet i verksamheten.

En av Duroc Laser Coatings två laserceller, i arbete med renovering av stor vindkraftskomponent
Driftsäkerheten beskrivs som hög, vilket är avgörande i en produktion där varje stopp påverkar leveransförmågan.
Att LMI AB både är leverantör och servicepartner för lasersystemen ses som en viktig del av helheten, särskilt när det gäller tillgång till teknisk kompetens.
EN MOGEN MEN DYNAMISK PROCESS
Efter mer än sex års drift har utrustningsanvändningen nått en hög mognadsgrad. Samtidigt innebär DLCs legobaserade affär att processerna ständigt utvecklas.
– Vi tar löpande fram nya processer eftersom vår verksamhet är så varierad.
När en process väl är inkörd uppnås god stabilitet och repeterbarhet, även om variationer ibland kan uppstå.
– Det kan bero på material, pulver, optik eller gas – men det är oftast hanterbart. Vi arbetar kontinuerligt med kvalitetsförbättringar.
Operatörsberoendet har minskat över tid, främst genom internt utvecklingsarbete, men kompetensen hos operatörerna är fortfarande avgörande.
SÄKERHET – EN FÖRUTSÄTTNING FÖR VERKSAMHETEN
Arbete med högeffektslasrar ställer höga krav på säkerhet, och för DLC är detta en integrerad del av verksamheten.
Alla operatörer och processtekniker genomgår utbildning inom lasersäkerhet, och säkerhetsfrågor är ett återkommande fokus i det dagliga arbetet.
– Lasersäkerhet är ett krav och en förutsättning för att verksamheten ska fungera.
Arbetsmiljön upplevs som trygg, vilket bygger på tillförlitlig utrustning och fungerande säkerhetssystem.
Samarbetet med LMI AB har här spelat en stor roll, särskilt vid installation, introduktion och vidareutbildning.

Förlängd invändig optik och pulvermunstycke på robot för att laserpåsvetsa invändigt smala geometrier. Kontroll inför laserprocess.
LÅNGSIKTIGT PARTNERSKAP OCH TEKNISK TRYGGHET
Att arbeta med samma teknikpartner över tid lyfts fram som en viktig faktor.
– Det är mycket viktigt för oss.
Även om service och logistik kan vara en utmaning geografiskt, är tillgången till en leverantör med djup teknisk förståelse avgörande när problem uppstår.
– Vi hanterar våra processer själva, men att kunna bolla med en leverantör med hög kompetens är mycket viktigt.
EN TEKNIK SOM BYGGER HELA AFFÄREN
För DLC är laserbearbetning inte bara en metod – det är grunden för hela verksamheten.
– Hela vår affär bygger på laserbearbetning, främst påsvetsning men inkluderar även impregnering och härdning.
Tekniken möjliggör både ökad livslängd, minskade kostnader och förbättrad hållbarhet för kunderna – och kommer fortsatt vara central framåt.
– Laserpåsvetsning kommer även i framtiden att vara vårt huvuderbjudande.

Programmering av robot inför påsvetsning av yta med 3d-geometri
| FAKTARUTA – Duroc Laser Coating AB | |
| Företag: | Duroc Laser Coating AB |
| Ort: | Luleå |
| Grundat: | 1987 |
| Antal anställda: | 12 |
| Bransch: | Laserytbehandling |
| Maskin från LMI: | 2 st laserpåsvetsningsceller med 2 st IPG 8 kW fiberlaser och ABB robot |
| Installerad: | 2018 |
| Effekt/resultat: | Kontrollerad materialuppbyggnad och förstärkning med hög precision. |
| Hemsida: | https://duroclasercoating.com/ |
